Aktualności

Bezpiecznie na rolkach!

W ostatnich dniach zaobserwować można wzmożony ruch osób poruszających się na rolkach. Osoby te są szczególnie narażone na skutki zdarzeń drogowych i nieszczęśliwe upadki. Zwracamy się do wszystkich jeżdżących na rolkach o zachowanie zasad bezpieczeństwa na drodze. Apelujemy także do rodziców dzieci i młodzieży poruszających się na rolkach o wzmożenie nadzoru i reagowanie na przypadki brawurowej jazdy ich pociech.

Jazda na łyżworolkach to ogromna przyjemność, ale tylko wówczas gdy robimy to z rozwagą i w granicach rozsądku. W ostatnim okresie Policja odnotowała kilka przypadków gdzie dzieci i młodzież  jeżdżący na łyżworolkach porusza się w miejscach gdzie jest to niebezpieczne. Najczęściej są to ulice, gdzie panuje duży ruch pojazdów. Jeżdżąc na rowerze, rolkach, desce czy hulajnodze dzieci traktują jezdnie lub chodnik jak plac zabaw, nie zważają na to co się wokół nich dzieje, na ruch samochodowy i pieszy. Jednak podczas takich zabaw nie trudno o wypadek.  Ponadto ci użytkownicy dróg, wybierają wieczorową porę  nie mając odpowiedniego wyposażenia w elementy odblaskowe, a tym samym stają się niewidoczni i są narażeni na różne niebezpieczeństwa.

Apelujemy do jeżdżących na rolkach o bezpieczne zachowanie, stosowanie zasady ograniczonego zaufania oraz kulturę jazdy, które na pewno pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo „rolkarzy”. Apelujemy również do rodziców i opiekunów aby zwracali uwagę co dzieje się z ich pociechami, czy korzystają one ze sportu w sposób bezpieczny i nie przekraczają swoich możliwości i umiejętności.  Do jazdy na rolkach niezbędne są: kask, nałokietniki, nakolanniki i ochraniacze na dłonie. Akcesoria te zminimalizują doznanie poważnych obrażeń podczas upadku. Zwrócenie uwagi rodziców i dzieci na powyższe pozwoli uniknąć nieszczęśliwych wypadków.  Nieprawidłowe poruszanie się pieszego – na łyżworolkach jest traktowane tak samo jak pieszych i nadto obowiązują takie same zasady korzystania z drogi. Należy przypomnieć, że poruszanie się dziecka do lat 7 po drogach publicznych jest możliwe jedynie pod opieką osób dorosłych, brak tej opieki skutkuje odpowiedzialnością rodziców.  

 

 

 

Powrót na górę strony